مطالعات در مورد فرآیند سرمایه گذاری خطر پذیر (VC) بخش پنجم

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
مطالعات در مورد فرآیند سرمایه گذاری خطر پذیر (VC) بخش پنجم - 5.0 out of 5 based on 1 vote

۳. تاریخچه ای از بازار سرمایه گذاری سوئد

بازار سرمایه گذاری سوئد ریشه در دهه 70 دارد هنگامی که اولین شرکت های سرمایه گذاری رسمی تأسیس شدند. طی 30 سال بعد ، صنعت دو اصل رشد و بحران را پشت سر گذاشت. چرخه اول در اوایل دهه 1980 آغاز شد و در حدود سالهای 1988 تا 1989 پایان یافت. دومین چرخه بزرگ از حدود سال 1993 آغاز شد و در حدود 2000-2001 به اوج خود رسید

۱.۳. چرخه اول


اواخر دهه 70 با رکود عمومی اقتصادی و سیستم مالیاتی مشخص شد که سرمایه گذاری های سرمایه سست می شوند. بسیاری از راه حل های مختلف مورد بحث قرار گرفتند تا روند منفی را به هم نزدیک کنند. نگاه ها خیره به تلاش ایالات متحده بود جهت یافتن اقداماتی که بتواند باعث بهبود وضعیت کارآفرینی شود (یورگنسن و لوین ، 1984). یک تحقیق در دانشگاه جنوبی اورگان نشان داد که بازار جدید برای تجارت سهام در شرکتهای جدید و کوچک می تواند یک راه حل باشد و منجر به شروع بازار فرابورس (OTC) (Over-The-Counter) شود. بازار سرمایه با نقدینگی بیشتر همراه با شرایط اقتصادی بهتر و به طور کلی قوانینی مطلوب برای بازار سرمایه در اوایل دهه 1980 اولین چرخه سرمایه گذاری در سوئد را آغاز کرد. این موج توسط شرکتهای کوچک با سرمایه گذاری تقویت شد. سرمایه گذاران در این شرکتها، عمدتاً شرکت های بزرگ صنعتی و مؤسسات مالی (بانک ها ، شرکت های بیمه) بودند. دولت سوئد همچنین با ایجاد صندوق های توسعه منطقه ای که از شرکت های کوچک با وام و مشاوره محدود حمایت می کردند، درگیر آن بازار شد.

در طی این "موج اول" از سرمایه گذاری رسمی، حدود 30 شرکت سرمایه گذاری جدید به همراه چندین صندوق دولتی تأسیس شده اند. چنین شرکتهای سرمایه گذاری خصوصی که در این مدت راه اندازی شده اند عبارتند از: VenCap, VenTech, Ventura, FourSeasons among others.

با این حال ، بازار خیلی زود متوقف شد هنگامی که بازار سهام در اواخر دهه 80 سقوط کرد - همراه با چندین شرایط دیگر که به هم پیوسته بودند (افزایش فعالیت در بازار ملک توسط سرمایه گذاران ، نرخ بهره بالا و غیره). به نظر می رسید بسیاری از سرمایه گذاران مدت زمان لازم برای ایجاد صنعت سرمایه گذاری مناسب کار (سرمایه ، مهارت ها ، شایستگی ها و مقاومت) را تخمین زده اند و صندوق های سرمایه گذاری را ابزاری برای سرمایه گذاری سودآور با افق سرمایه گذاری نسبتاً کوتاه می دیدند. پس از آن ، هنگامی که بودجه تمام شد ، بسیاری از سرمایه گذاران در صندوق های سرمایه گذاری کوچک خصوصی تمایلی به تأمین سرمایه اضافی نداشتند (هرتسوگ ، 1990). توضیحات دیگر در مورد عدم موفقیت این بود که مدیران این شرکتهای سرمایه گذاری ، شیوه مدیریت مشاغل بزرگ را برای توسعه شرکتهای جوان و کوچک اتخاذ کرده اند که پس از آن به عنوان ضد تولید دیده می شود. به نظر می رسد الزام دیگری برای متناسب سازی شرایط سازماندهی شرکتها در توسعه اولیه لازم بود.

با این حال ، مشکل مدیران سرمایه گذار بی تجربگی بود که مختص به سوئد نبود. ایالات متحده نیز با داشتن مدیران بی تجربه در زمینه سرمایه گذاری ، مشکل مشابهی را تجربه کرد. نقل قول زیر از لرنر (1994 ، ص 13) در مورد ایالات متحده نیز به همان اندازه برای سوئد صادق بود: "بسیاری از سرمایه داران که در دوره " رونق "دهه 1980 پول دریافت می کردند ، یا تجربه کمی در صنعت داشتند و یا هیچ تجربه قبلی نداشتند.

پس از یک دوره خیزش، بیشتر شرکتهای سرمایه گذاری خصوصی سوئد این صنعت را ترک کردند. در اوایل دهه 1990 ، بخش بانکی سوئد دچار بحران جدی شد. در نتیجه این بحران و کم شدن علاقه به سرمایه گذاری ، بسیاری از شرکتهای اقتصادی جوان با پتانسیل رشد مشکلات بزرگی را در افزایش سرمایه توسعه خارجی تجربه کردند).

۲.۳. چرخه دوم


با شروع سالهای 1995-1996 ، بازار سرمایه گذاری سوئد رشد چشمگیر داشته است. دلایل اصلی افزایش سرمایه سرمایه گذاری در بازار بورس اوراق بهادار ، افزایش پس انداز خصوصی داخلی و تخصیص سرمایه از صندوق های بازنشستگی به صنعت سرمایه گذاری بود (به مباحث مربوط به SVCA 1995-2006 مراجعه کنید). ابتکارات مختلف دولت همچنین می تواند تاثیری در افزایش سرمایه سرمایه گذاری داشته باشد. بخشی از دلایل رشد بازار سرمایه گذاری سوئد در این دوره احتمالاً می تواند در تغییر تمرکز Industrifonden و صندوق بازنشستگی ملی سوئد جهت سرمایه گذاری باشد که همزمان با یک تغییر عمده در بازار سهام اتفاق افتاده است.

همچنین عوامل جانبی تقاضا در اواخر دهه 1990 برای رشد صنعت سرمایه گذاری نقش اساسی ایفا کرد ، به طوری که افزایش سرمایه سرمایه گذاری با افزایش ایده های فناوری پیشرفته روبرو شدند. همانطور که بیگان در گزارشی به OECD(سازمان همکاری و توسعه اقتصادی Organisation for Economic Co-operation and Development ) خاطرنشان کرد: "تلاشهای تحقیقاتی و توسعه قوی سوئد و تغییر اخیر به یک اقتصاد مبتنی بر فن آوری در کشور، برای جذب سرمایه بین المللی مزیت خاصی به دست آورده است."

علاوه بر این ، بازارهای جدید به طور فزاینده ای منعطف جهت مبادله سهام در شرکت های کوچک و متوسط معرفی شدند. دارایی شرکتهای سرمایه گذاری جدید به ویژه شرکتهای خصوصی و اسیر وارد میدان شدند ، به دلیل افزایش میزان سرمایه گذاری های خصوصی در بازار ، سهم شرکتهای سرمایه گذاری دولتی به طور نسبی کاهش یافته است.

بعد از ورشکستگی - موج سوم؟
در اواخر دهه 90 ، بازار سرمایه گذاری شروع به نشان دادن علایم تورم قابل توجه اقتصادی کرد. این موضوع در مورد سوئد نیز بسیار صادق بود ، جایی که بازار از چند شرکت بزرگ سرمایه گذاری در اواسط دهه 90 به حدود 200 شرکت با بیش از 120 میلیارد SEK (کرون، واحد پول سوئد) در سال 2000 افزایش یافته بود. رقابت بین شرکتهای سرمایه گذاری در سوئد منجر به ارزش گذاری ها و سرمایه گذاری های بالاتر در مراحل اولیه از آنچه بازار به طور سنتی انجام داده بود، شد. در سال 1999 سرمایه داران سوئد در هر کشور اروپایی دیگر سرمایه گذاری بیشتری را در مرحله شروع و راه اندازی انجام دادند.

در پی سقوط بازار تأثیر زیادی در صنعت سرمایه گذاری سوئد داشت. بسیاری از شرکتهای سرمایه گذاری جوان که در دوره رونق اقتصادی ایجاد شده اند از هم پاشیده و از بین رفتند. با این حال ، در همان زمان ، ورود سرمایه گذاری بین المللی به سوئد نیز وجود داشت.

سالهای پس از سقوط با عدم انعطاف پذیری و اجتناب از ریسک در بازار گذشت.
علاقه قبلی برای سرمایه گذاری در مراحل اولیه کم و بیش ناپدید شد. تحلیلگر سهام خصوصی سوئد، دیدگاه خود را در مورد بازار در سال 2003 به نقل از سرمایه گذاران چنین بیان کرد: "بله ما پول داریم - اما می ترسیم".

در حال حاضر حدود 104 شرکت سرمایه گذاری در سوئد با حدود 80 میلیارد کرون تحت مدیریت وجود دارد که نسبت به سالهای گذشته اندکی افزایش یافته است. این را می توان با کل بازار سهام خصوصی در سوئد (سرمایه گذاری و خریداری (خرید سهم کنترل کننده در یک شرکت)) که تقریباً 214 میلیارد کرون تحت مدیریت دارد مقایسه کرد.
در شكل 6 ، سعي شده از سال 1980 تا به امروز از نظر تعداد شرکتهای سرمایه گذاری و سرمایه تحت مدیریت از توسعه بازار سرمايه گذاري سوئد استفاده شود. "تعداد بنگاههای سرمایه گذاری" ، شرکتهایی را نشان می دهد که در سوئد واقع شده و با تمرکز بر سرمایه گذاری در مراحل اولیه (شروع ، راه اندازی و گسترش) فعالیت می کنند. از این رو ، شرکتهای متخصص در مراحل تکمیلی (خریداران) را شامل نمی شوند. از همین معیار برای سرمایه تحت مدیریت (فقط سرمایه گذاری) استفاده می شود.

 شکل 6
 
توسعه بازار سرمایه گذاری سوئد
 

همانطور که در شکل 6 دیده می شود ، بین سالهای 2000 تا 2001 تغییر چشمگیری در بازار رخ داده است. تعداد شرکتهای سرمایه گذاری فعال تا حدود سال 2004 روند کاهشی را ادامه داد زمانی که تعداد به نظر ثابت میرسید. نکته جالب اینکه این است که میزان سرمایه گذاری در بازار کاهش چشمگیری نداشت. این احتمالاً قابل توضیح است با تعویض بازیگران بزرگتر برای بسیاری از شرکتهای کوچک که از بازار خارج شده اند ، تا حدی که جایگزینی توسط بازیگران بزرگتر این شکاف و اختلاف را پر کرده است. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که سرمایه تحت مدیریت بیشتر معیار اندازه بازار است تا اندازه گیری میزان فعالیت بازار. از این رو ، در این دوره همانطور که فاروورو و فیوژن خاطرنشان کردند، سرمایه در دسترس بود ، اما سرمایه تمایلی به سرمایه گذاری نداشتند.

به عنوان نمونه ای از سطح سرمایه گذاری در چند سال گذشته ، در شکل 7 تعداد سرمایه گذاری های اولیه انجام شده در مراحل مختلف طی سال های 2003 تا 2005 خلاصه شده است.

 شکل 7
 
ترتیب تعداد سرمایه گذاری های اولیه
«نویسنده سرمایه گذاری های اولیه را انتخاب کرده است زیرا می بینم که این اعداد به عنوان شاخص بهتری برای شرایط فعلی نسبت به کل سرمایه گذاری ها (شامل سرمایه گذاری های تکمیلی) هستند. توجه داشته باشید که این اعداد مبتنی بر
داده های نظرسنجی با میزان واکنش متغیر است و بنابراین باید به عنوان شاخص ناهنجار و نامظم روند فعلی مشاهده شود
.»
                                  

همانطور که در شکل 7 مشاهده می شود ، تعداد سرمایه گذاری های اولیه در دوره 2003-2005 نسبتاً پایدار بوده است. هیچ نشانه چشمگیری از افزایش و کاهش ندارد. همان نتایج پایدار زمانی که تعداد کل یا میزان سرمایه گذاری مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد دریافت می شود.

با این حال ، داده ها از سه ماهه اول سال 2006 حاکی از افزایش اندک در تعداد و میزان سرمایه گذاری های اولیه در مراحل شروع دارد. در طول Q4 2005 و Q1 2006 (Q شاخصی است جهت تقسیم بندی جامعه آماری ) ، در کل 47 میلیون کرون در مرحله شروع در 22 شرکت سرمایه گذاری شده است. این می تواند با Q4 2004 و Q1 2005 مقایسه شود ، هنگامی که 36 میلیون کرون در 14 شرکت سرمایه گذاری شده است ، یا Q1 2003 و Q2 2003 که 17 میلیون کرون در 8 شرکت سرمایه گذاری شده است.

با احتساب تعداد كل سرمايه گذاري ها (از جمله سرمايه گذاري هاي تکمیلی (یک سرمایه گذاری اضافی در شرکتی است که قبلاً بودجه سرمایه داری را دریافت کرده است.)) براي سال 2005 ، 52 مورد سرمایه گذاری در مرحله شروع ، 197 مورد در مرحله راه اندازی و 279 مورد در مرحله توسعه انجام شده است. این می تواند با اعداد مربوط به سال 1999 مقایسه شود که 70 مورد در سرمایه گذاری در مرحله شروع ، 410 مورد در مرحله راه اندازی و 242 مورد در مرحله توسعه انجام شده است.

نمودار نهایی تجزیه و تحلیل فعالیت های سرمایه گذاری در شکل 8 ارائه شده است. در این نمودار، سرمایه گذاری برای هر سرمایه گذار (در تعداد و مقدار) اندازه گیری می شوند.
آمارهای سه ماهه مبتنی بر داده های نظرسنجی با میزان پاسخگویی بسیار متغیر است (بین 59 تا 85 درصد برای دوره 2003-2006) ، که مقایسه در طول زمان را دشوار می کند. یک روش جایگزین برای بررسی تغییرات در رفتار سرمایه گذار ممکن است تقسیم تعداد به میانگین به ازای هر سرمایه گذار باشد. این کار در شکل 8 انجام می شود که داده های هر سه ماه به تعداد پاسخ های مربوط به آن سه ماه تقسیم می شود (سرمایه گذاران خرید حذف شده اند).


شکل ۸
متوسط سرمایه گذاری های سه ماهه (مقدار و تعداد) برای هر سرمایه گذار سرمایه گذاری


 


همانطور که در نمودار (شکل 8) مشاهده می شود ، رفتار سرمایه گذاری با گذشت زمان نسبتاً پایدار بوده است. متوسط سرمایه گذاری در هر سه ماه برای کل دوره 7.9 میلیون کرون بود. همچنین بدیهی است که بیشترین سرمایه گذاری هایی که انجام شده اند مربوط به سرمایه گذاری های تکمیلی هستند. یک شرکت متوسط، 0.5 سرمایه گذاری اولیه و 2.1 سرمایه گذاری تکمیلی در هر سه ماه انجام شده است. همچنین تجزیه و تحلیل بیشتر داده ها نشان داد 65 درصد از کل سرمایه گذاری هایی که در مراحل توسعه انجام شده اند ، 82 درصد از کل مبلغ سرمایه گذاری را تشکیل می دهند. این را می توان با مرحله شروع مقایسه کرد که 4 درصد از کل سرمایه گذاری ها و 5 درصد از میزان سرمایه گذاری را تشکیل می دهند.

به نظر می رسد بازار سرمایه گذاری سوئد پس از این سقوط شروع به بهبودی کرده است. و سطح سرمایه گذاری در سطح نسبتاً پایداری قرار دارد (شکل 7 و 8 را ببینید). یکی از نشانه های مثبت، توسعه بازار عرضه های عمومی اولیه ( عرضه اولیه سهام (Initial Public Offering)) (IPO) است. براساس تحلیلی از Förvärv & Fusioner ، بازار IPO ها در سوئد در حال رونق است. بازار IPO نشانه های اولیه خوبی از چگونگی رشد بازار سرمایه گذاری در آینده نزدیک است. رونق بازارهای IPO (و بورس) از لحاظ تاریخی یکی از قویترین نیروهای محرک رشد بازارهای سرمایه گذاری بوده است، و بازار خوبی برای IPO ها "برای وجود یک بازار سرمایه دار پر جنب و جوش" است.

توسعه در بازار سرمایه گذاری آمریكا در شکل 9 نشان داده شده است ، گرچه اعداد واقعاً قابل مقایسه نیستند (به دلیل فقدان داده های موثق و مشابه).

شکل 9
 
سرمایه گذاری های کل ایالات متحده تا سال 1995 - 2006
 

شکل 9 کاهش چشمگیر سرمایه گذاری در سرمایه گذاری را نشان می دهد، که بعد از سال 2000 اتفاق افتاد ، چه در مبلغ سرمایه گذاری شده و چه در تعداد معاملات. آمارهای مربوط به سه ماهه اول و دوم سال 2006 نشان دهنده افزایش اندک است. در سه ماهه دوم سال 2006 ، سرمایه داران بیشترین میزان سرمایه گذاری را در بیشترین معاملات نسبت به سه ماهه اول سال 2002 انجام دادند.

خواندن 2144 دفعه